Aktualności » Konfederacja Lewiatan

Wysłuchaj komentarza eksperta: Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana Mieszane dane o sprzedaży detalicznej. Z jednej strony mamy wyraźny roczny wzrost, bo aż o 5%. Z drugiej strony mamy niemal stabilizację sprzedaży w ciągu miesiąca. Tę sytuację wyjaśniają bardzo dobrze dane szczegółowe. Okazuje się, że głównym czynnikiem ciągnącym sprzedaż w relacji rocznej jest sprzedaż pojazdów. […] Artykuł Konsumpcja będzie ciągnęła wzrost gospodarczy [+MP3] pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 24.06.2024
więcej...

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana Nastroje wśród przedsiębiorców w czerwcu są dość niejednoznacznie. Z punktu widzenia rozwoju gospodarki i jej najważniejszych sektorów widać dalszy ciąg spowolnienia. Przetwórstwo przemysłowe notuje spadki zarówno w ocenie bieżącej jak i tego co może wydarzyć się w przyszłości. Dane dotyczące produkcji przemysłowej, PMI i teraz wskaźników koniunktury idą w […] Artykuł Przedsiębiorcy coraz gorzej postrzegają przyszłość pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 21.06.2024
więcej...

Wysłuchaj komentarza eksperta: Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana Wzrost wynagrodzeń w maju, podobnie jak w poprzednich miesiącach, utrzymuje się na poziomie przekraczającym 10%. W skali miesiąca jednak odnotowujemy spadek, co ostatecznie przełożyło się na nominalne obniżenie wynagrodzenia przeciętnego poniżej 8000 zł brutto.  Nie zmienia to jednak faktu, że nadal pracodawcy odczuwają silną presję płacową, […] Artykuł Płace dalej będą rosły w tempie dwucyfrowym [+MP3] pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 20.06.2024
więcej...

Decyzja Komisji Europejskiej nie jest zbyt wielką niespodzianką. Już na etapie projektu ustawy budżetowej na 2024 r. przestrzegaliśmy, że widzimy poważne zagrożenie związane z rosnącym deficytem. To zagrożenie też widział obecny rząd, dlatego w Wieloletnim Planie Finansowym już zostały zawarte plany redukcji deficytu. W perspektywie jednak 2025 roku to zaledwie zejście do 4,1% PKB. W […] Artykuł Czeka nas budżetowe zaciskanie pasa pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 19.06.2024
więcej...

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana Założenia to główne wskaźniki w oparciu, o które przygotowuje się przyszłe wpływy do państwowej kasy. Są one dość optymistyczne i w naszej ocenie realistyczne. Rządowe prognozy zdają się potwierdzać międzynarodowe instytucje oraz ośrodki analityczne.  Teraz dokument trafił do Rady Dialogu Społecznego, która ma wydać opinie, co do słuszności przyjętych […] Artykuł Budżet 2025. Skromny wzrost płac w budżetówce pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 18.06.2024
więcej...

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana Założenia to główne wskaźniki w oparciu, o które przygotowuje się przyszłe wpływy do państwowej kasy. Są one dość optymistyczne i w naszej ocenie realistyczne. Rządowe prognozy zdają się potwierdzać międzynarodowe instytucje oraz ośrodki analityczne.  Teraz dokument trafił do Rady Dialogu Społecznego, która ma wydać opinie, co do słuszności przyjętych […] Artykuł Budżet 2025. Skromny wzrost płac w budżetówce pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 18.06.2024
więcej...

Wysłuchaj komentarza eksperta: – Cieszymy się, że ministerstwo wzięło pod uwagę głos przedsiębiorców. To był bowiem jeden z naszych głównych postulatów, który zgłaszaliśmy od kilku miesięcy. Wyłączenie tych opakowań jest ważnie nie tylko ze względów higienicznych (produkty te są biologicznie czynne i przechowywanie ich czy to w recyklomatach, czy w magazynach może stanowić ryzyko sanitarne), ale […] Artykuł System kaucyjny jednak bez opakowań po mleku [+MP3] pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 17.06.2024
więcej...

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana Główny Urząd Statystyczny potwierdził informacje sprzed dwóch tygodni. Inflacja w maju znalazła się idealnie w celu NBP, tj. wzrosła o 2,5% r/r. Zdecydowanie szybciej rosną nadal ceny usług (6,2%), aniżeli produktów (1,2%). Przy okazji szybkiego szacunku pisaliśmy, że branża spożywcza zignorowała praktycznie podwyżki VAT na żywność. Wtedy też można […] Artykuł Inflacja pod kontrolą. W czerwcu też wzrośnie, ale niewiele [+MP3] pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 14.06.2024
więcej...

Mimo znanej od lat diagnozy, dopiero zmiana rządu stworzyła szansę na poprawę sytuacji. Ale to wymaga wysiłku państwa w przywracaniu wiarygodności w polityce budżetowej, gospodarczej, w kwestii stanowienia prawa i  autentycznego dialogu z przedsiębiorcami. -Poprawa warunków prowadzenia biznesu wymaga wsłuchania się w głosy przedsiębiorców. Nie tylko w sprawie podatków, ale przede wszystkim ograniczania złej legislacji, […] Artykuł Indeks Wiarygodności Ekonomicznej. W Polsce jest lepiej niż na Węgrzech, ale gorzej niż w Czechach pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 13.06.2024
więcej...

W związku ze skierowaniem projektu ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw do procedowania w Sejmie RP, Konfederacja Lewiatan przesyła stanowisko. KL/305/84/ET/2024 Artykuł Prawo autorskie i prawa pokrewne – stanowisko Lewiatana pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 12.06.2024
więcej...

Mija blisko pół roku od czasu powołania rządu Donalda Tuska. Polska energetyka potrzebuje pilnie planu transformacji, który określi kluczowe inwestycje w sektorze, a także dobrej koordynacji pomiędzy spółkami energetycznymi, rozwojem sieci oraz interesem odbiorców. Trzy organizacje podkreślają, że konieczne są racjonalne zmiany na polskim rynku energii, w szczególności odblokowanie potencjału rozwoju OZE, usunięcie barier w […] Artykuł Apel do premiera o przyspieszenie transformacji w energetyce pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 11.06.2024
więcej...

Rada Przedsiębiorczości wyraża sprzeciw wobec działań KRRiT wymierzonych w kanał TVN Style należący do TVN Warner Bros. Discovery. KRRiT od dziesięciu miesięcy nie podejmuje decyzji w sprawie przyznania koncesji dla kanału TVN Style. Takie zachowania regulatora generują straty dla operatorów telewizyjnych, prowadzą do rosnącej niepewności wśród reklamodawców, pracowników i widzów stacji TVN Style. To już […] Artykuł Oświadczenie Rady Przedsiębiorczości w sprawie koncesji dla TVN Style pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 10.06.2024
więcej...

O takie zmiany w projekcie ustawy, od lutego br., apelował Lewiatan, a także inne organizacje pracodawców. Instytucja sygnalizowania przestępstw może się stać istotnym instrumentem wspierającym zapobieganie nadużyciom. Przysłuży się zarówno poszczególnym przedsiębiorstwom, jako mechanizm wczesnego ostrzegania umożliwiający ochronę reputacji firmy, jak i szerzej gospodarce, gwarantując równe zasady wszystkim jej uczestnikom. Bez prawa pracy w procedurze […] Artykuł Sygnalizowanie nie powinno obejmować prawa pracy pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 07.06.2024
więcej...

Ministrowi finansów towarzyszyli Marcin Łoboda, sekretarz stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Zbigniew Stawicki, podsekretarz stanu, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Jarosław Neneman, podsekretarz Stanu  oraz dyrektorzy kluczowych departamentów podatkowych Minister Domański zadeklarował pełną otwartość resortu finansów do współpracy z przedstawicielami przedsiębiorców. Jak podkreślał, dostrzega wartość szerokich i wnikliwych konsultacji społecznych, ponieważ dzięki temu tworzone prawo […] Artykuł Spotkanie ekspertów Lewiatana z ministrem finansów pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 06.06.2024
więcej...

Dotychczas dzieci były objęte obowiązkiem szkolnym, ale mogły uczyć się w polskich szkołach lub korzystać z nauki zdalnej w ramach systemu edukacji Ukrainy. Dodatkowo 60 tys. ukraińskich uczniów Zmiany wprowadzane w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) są powiązane z obecnie nowelizowaną ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium […] Artykuł 500 mln zł wesprze uczennice i uczniów z Ukrainy pochodzi z serwisu Konfederacja Lewiatan.

Data publikacji: 05.06.2024
więcej...

 

 

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...  

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica