Działalność » Realizowane projekty » Projekty zakończone
POWROTY - Żyj i pracuj w Trójkącie Państw EURES TriRegio

Partnerstwo EURES TriRegio od lat wspomaga zintegrowany rozwój rynków pracy w niemieckiej Saksonii, na Dolnym Śląsku i w przygranicznych krajach czeskich. Dzięki EURES TriRegio wielu pracowników i osób poszukujących pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego znalazło zatrudnienie w jednym z krajów partnerskich projektu, co zaowocowało wyższymi zarobkami oraz innymi formami wsparcia oferowanymi przez Unię Europejską w ramach EURES (tj. rekompensata kosztów przeprowadzki, dopłaty do czynszu czy premia mobilnościowa). EURES TriRegio oferuje także wsparcie dla pracodawców z państw partnerskich poszukujących nowych pracowników.

Czym jest EURES TriRegio?

Partnerstwo EURES TriRegio to rozwój wspólnego rynku pracy z zachowaniem istniejących standardów pracy i standardów socjalnych danego kraju, informacje, doradztwo i pośrednictwo dla poszukujących pracy, pracowników i pracodawców.

EURES TriRegio od 2007 roku działa na rzecz rozwoju zintegrowanego rynku pracy m.in. poprzez:

  • informacje i doradztwo przez doradców EURES  w regionie (np. poprzez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy),
  • udostępnianie aktualnych
    i dedykowanych grupom docelowym ofert informacyjnych
    i doradczych dla pracodawców, pracowników, samozatrudnionych, uczniów zawodu
    i studentów,
  • inicjatywy na rzecz forsowania uczciwej mobilności w Trójkącie Państw,
  • opracowanie inicjatywy w celu ustalenia zapotrzebowania na fachowców.

 

 

Kim jest pracownik transgraniczny?

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje prawo swobodnego przepływu pracowników, umożliwiające obywatelom UE podejmowanie pracy w każdym z krajów członkowskich.

Pracownik transgraniczny charakteryzuje się zatrudnieniem w innym niż miejsce zamieszkania państwie członkowskim oraz powrotami do kraju zamieszkania każdego dnia lub co najmniej raz w tygodniu. Ponadto pracownik transgraniczny otrzymuje ubezpieczenie zdrowotne i świadczenia rodzinne w kraju, w którym aktualnie pracuje i w kraju zamieszkania. Otrzymywać będzie także oddzielną emeryturę z każdego państwa, w którym podlegał ubezpieczeniu przez okres co najmniej jednego roku. Istnieje także możliwość otrzymywania dodatkowych świadczeń takich jak:

  • rekompensata kosztów przeprowadzki,
  • dopłata do czynszu,
  • premia mobilnościowa.

 

 

 

Zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów sprawia, że praca w Trójkącie Państw EURES TriRegio staje się jeszcze bardziej atrakcyjna - pracownik transgraniczny spełniający odpowiedni warunki ma niemal 100% gwarancji zatrudnienia!

 

Kto jest najbardziej poszukiwany?

Pracownicy z sektora budowlanego, specjaliści IT i medyczni, pracownicy z sektora produkcji, rzemieślnicy i sprzedawcy - to tylko niektóre branże, które z łatwością znajdą zatrudnienie w Trójkącie Państw EURES TriRegio, a dynamiczny rozwój transgranicznego rynku pracy sprawia, że ilość miejsc zatrudnienia będzie tylko rosła.

 

 

 

Każdy z trzech rynków pracy w Trójkącie Państw EURES TriRegio, chakateryzuje się inną dynamiką zatrudnienia. Na przykład co drugi Polak pracujący w Niemczech jest zatrudniony w "usługach administracyjnych i działalności wspierającej" lub w przetwórstwie przemysłowym, natomiast 97% Polaków pracujących w Czechach jest zatrudnionych jako rzemieślnicy, robotnicy produkcyjni lub montażowi. Przemysł województwa dolnośląskiego oparty jest m.in. na branży samochodowej, produkcji komputerów czy wyrobów elektronicznych. Dzięki tak dużemu zróżnicowaniu poszczególnych rynków pracy oraz dynamiki zatrudnienia w różnych branżach, obszar EURES TriRegio jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla wielu pracowników z krajów partnerskich.

 

 

 

Dlaczego warto zostać pracownikiem transgranicznym?

Prócz wielu dodatkowych świadczeń, które są dostępne dla pracowników transgranicznych warto omówić zarobki w poszczególnych krajach partnerskich EURES TriRegio. Poniższa infografika przedstawia minimalne stawki zarobkowe na 2021 rok:

 

 

W zależności od wykonywanego zawodu stawki mogą się różnić.

Atrakcyjne wynagrodzenia, liczne dodatkowe świadczenia oraz dynamika na transgranicznym rynku pracy sprawiają, że zatrudnienie na obszarze EURES TriRegio jest niezwykle atrakcyjne zarówno dla pracowników jak i poszukjących pracy.

 

Gdzie szukać ofert pracy, informacji i wsparcia?

W zależności od wybranego kraju istnieje wiele portali służących pomocą w poszukiwaniu aktualnych ofert pracy, oferujących wsparcie i szczegółowe informacje. Poniżej znajduje się lista polskich stron internetowych, które moga być pomocne:

POLSKA

► Europejski Portal Mobilności Zawodowej - www.europass.org.plwww.ec.europa.eu

► Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia - www.psz.praca.gov.pl

► Ochotnicze Hufce Pracy (OHP) - www.ohp.pl

► Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Techonologii - www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia

► Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia - www.zielonalinia.gov.pl

► Serwis Powroty - www.powroty.gov.pl

► Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy - www.eures.dwup.pl

 

Lista niemieckich i czeskich stron internetowych znajduje się na infografice poniżej:

 

 

Charakterystyka Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej

Aby wspierać mobilność osób poszukujących pracy w Europie, Komisja Europejska stworzyła własną sieć internetową w 26 językach. To EURES - "Europejski Portal Mobilności Zawodowej", wspomniany wyżej. W serwisie znajdziemy zagraniczne oferty pracy oraz wiele informacji m.in. na temat poszukiwania pracy w Europie. Ponadto możemy otrzymać pomoc w przygotowaniu CV a następnie zamieścić je w unijnej bazie.

 

 

Data publikacji: 29.03.2022
...powrót

 

 

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...



 



 

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica