Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
PRACODAWCY I ZWIĄZKOWCY O OZUSOWANIU UMÓW ZLECEŃ

Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” ,OPZZ, Związek Rzemiosła  Polskiego i Konfederacja  Lewiatan wyrażają poparcie dla planowanych przez rząd zmian, które mają doprowadzić do objęcia obowiązkową składką na ubezpieczenie społeczne umów cywilnoprawnych. Jednocześnie oczekują, że planowane rozwiązania uwzględnią zarówno interesy przedsiębiorców, jak i świadczących na ich rzecz pracę pracowników.

We wspólnym stanowisku związki zawodowe i pracodawcy podkreślają, że z punktu widzenia interesu finansów publicznych, bezpieczeństwa pracowników - w tym społecznego - oraz ochrony budzącego się wzrostu gospodarczego – „ozusowanie” umów cywilnoprawnych należy wprowadzić w formie kompleksowego, przemyślanego rozwiązania.

  - Objęcie obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie społeczne      umów  cywilno-prawnych zawarte w propozycjach rządowych, z  jednej strony powinno zmierzać w kierunku ochrony społecznej  znacznej liczby osób pracujących w tej formie zatrudnienia (ponad 1  milion osób), z drugiej zaś strony uwzględniać obawy pracodawców,  co do wzrostu kosztów zatrudnienia. Dalszy wzrost tych kosztów,  który w krótkiej lub dalszej perspektywie czasowej  musi być  uwzględniony w kalkulacjach cenowych, może doprowadzić do  zmniejszenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, a w  konsekwencji do negatywnej reakcji rynku pracy (zmniejszona podaż  miejsc pracy) – przekonuje Tadeusz Choczaj, wiceprezes zarządu    Sudeckiego Związku Pracodawców (Konfederacja Lewiatan).

 Związki zawodowe i pracodawcy nie mogą dopuścić do tego, by długo  oczekiwana i wielokrotnie postulowana zmiana oskładkowania umów  cywilnoprawnych przyniosła negatywne skutki dla Polaków, zwłaszcza tych najmniej zarabiających. Istnieje bowiem realne zagrożenie, że w obliczu niemożności uwzględnienia nowych obciążeń w realizowanych kontraktach, szczególnie tych w toku, ryzyko biznesowe będzie przenoszone na zleceniobiorców.

- Regulacji w zakresie ozusowania umów cywilno-prawnych winny towarzyszyć inne uregulowania, m.in. w zakresie zamówień publicznych. Istotnym jest również jednoznaczne podejście do interpretacji zapisów Kodeksu Pracy dotyczących form zatrudnienia, w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Zarząd związku jest za ozusowaniem , ale wprowadzanym z zabezpieczeniem pracodawców i pracobiorców – podsumowuje wiceprezes Choczaj.

Data publikacji: 17.06.2014
...powrót

 

 

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...



 



 

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica