Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
Przedsiębiorstwo, które nie potrafi tworzyć innowacji, ginie - relacja z z Konferencji Kapitał na rozwój - nowe możliwości 2015

„Przedsiębiorstwo, które nie potrafi tworzyć innowacji, ginie” - te słowa P.F. Druckera, uważanego za "ojca" współczesnych metod zarządzania, można uznać za motto konferencji „Kapitał na rozwój – nowe możliwości 2015”, która odbyła się 23 kwietnia 2015 w Hotelu Sofitel Wroclaw Old Town.

Aby dobrze inwestować, należy znaleźć odpowiednie źródła finansowania. Instytucje rynku kapitałowego oferują w tym zakresie nowe możliwości, z których można skorzystać, a na pewno warto o nich wiedzieć, przekonywali eksperci z rynku finansowego.
 
 
O tym, jak wprowadzać innowacyjne technologie i poszerzać rynki zbytu, w kraju i zagranicą, dzięki inwestycjom w działalność firmy, opowiadali eksperci Konfederacji Lewiatan oraz praktycy z wieloletnim doświadczeniem. Eksperci doradzali także, jakie instrumenty są najbardziej odpowiednie dla firm z sektora Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MMŚP).
 
Konferencja została podzielona na dwa bloki tematyczne: poranny i popołudniowy. 
W pierwszej części zostały przedstawione cztery uzupełniające się instrumenty finansowe obejmujące: produkty bankowe, w tym kredyt technologiczny na innowacyjne technologie, inicjatywa JEREMIE oraz fundusze private equity i venture capital. 
 
Firmom rozpoczynającym działalność eksperci Konfederacji Lewiatan proponowali usługi funduszy Business Angel/Anioły Biznesu. Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przedstawione zostały możliwości dostępu do finansowania w ramach inicjatywy JEREMIE.
MŚP to również beneficjenci kredytu technologicznego udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, o czym opowiadał Marek Mystkowski  z BGK (więcej na stronie www.poir.gov.pl
Krzysztof Michalik z banku Polska Kasa Oszczędnościowa omówił proces inwestycyjny i  współpracę sektora prywatnego z bankami. Ryszard Kruk z Enterprise Investors tłumaczył w jaki sposób fundusze private equity i venture capital mogą zbudować wartość firmy przed wejściem na giełdę i nie tylko.
 
Wystąpił także Włodzimierz Steczko, przedsiębiorca z Kamiennej Góry, który podzielił się z uczestnikami swoim doświadczeniem ze współpracy z Karkonoską Agencją Rozwoju Lokalnego S.A. Skorzystał z inicjatywy JEREMIE, uzyskał dofinansowanie swojej działalności transportowej, teraz magazynuje i przerabia odpady. Zatrudnienie w jego firmie zwiększyło się z dziesięciu do piętnastu osób. - Krótki czas oczekiwania i prędka decyzja przyznania pożyczki – podsumował.
 
Druga część konferencji odbyła się w mniejszych grupach tematycznych. Eksperci przeprowadzili cztery interaktywne warsztaty, na których szczegółowo zostały omówione prezentowane w bloku porannym metody finansowania inwestycji. Warsztaty z zakresu finansowania start-up’ów przeprowadził Marcin Szuchta z Data Techo Park.
 
 
Jeżeli nie nauczymy się korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania, będziemy rozwijać się dużo wolniej – mówił Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan. Zwrócił uwagę, że ponad połowa polskich firm uważa, ze innowacje nie są potrzebne, a blisko 60% chce przetrwać bez rozwoju. 
 
 
Konferencja „Kapitał na rozwój – nowe możliwości 2015” została zorganizowana przez Konfederację Lewiatan przy współpracy z Regionalnym Związkiem Pracodawców Konfederacji Lewiatan, Dolnośląscy Pracodawcy. Była to już druga konferencja dedykowana firmom z sektora MMŚP . Relację z poprzedniej można przeczytać TUTAJ.
 
 
Więcej zdjęć z wydarzenia w naszej GALERII ZDJĘĆ

Kinga RękawicznaMedia & Kreacja

Data publikacji: 24.04.2015
...powrót
kalendarz wydarzeń

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...  

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica