Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
Po konferencji: 2015 - plany i wyzwania dolnośląskich MMŚP
Jak dolnośląskie przedsiębiorstwa wypadają w porównaniu z Polską? Jak działają, czy są otwarte i innowacyjne czy wolą utrzymać się na stałym, wypracowanym poziomie? Czego mogą się spodziewać przedsiębiorcy małych i mikroprzedsiębiorstw w 2015 roku?
 
Te i inne zagadnienia analizowali przedstawiciele biznesu, dolnośląskich pracodawców oraz samorządu którzy spotkali się podczas konferencji „Plany i wyzwania dolnośląskich MMŚP w 2015 roku” zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan i regionalny związek pracodawców Dolnośląscy Pracodawcy.
27 listopada 2014 w Hotelu Scandic odbyła się konferencja "2015 rok - plany i wyzwania dolnośląskich MMŚP". Przybyli przedstawiciele samorządu lokalnego, administracji, przedsiębiorców i przedstawiciele nauki. 
Frekwencja była bardzo duża, dyskutowano o kondycji sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz o jego mocnych i słabych stronach.
 
 
W panelu dyskusyjnym udział wzięli (od lewej):
Marcin Kowalski, Wiceprezes Zarządu Dolnośląscy Pracodawcy (moderacja),
Radosław Woźniak, Wiceprezes, Europejski Fundusz Leasingowy,
Barbara Kaśnikowska, Prezes Zarządu, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest - Park" Sp. z o.o.,
Tomasz Smolarz, Wojewoda Dolnośląski,
Artur Mazurkiewicz, Prezes Zarządu, Dolnoścy Pracodawcy,
Jerzy Tutaj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego,
Robert Jagła, Poseł na Sejm RP, Prezes Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego
 
 
Na podstawie wyników badań „Konkurencyjność sektora MMŚP w 2014 r.” przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan, dr Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan omówiła kondycję sektora MMŚP na Dolnym Śląsku w porównaniu z kondycją tego w całej Polsce. 
 
Według badań, na Dolnym Śląsku optymistycznie patrzymy w przyszłość. Wzrostu przychodów spodziewa się nawet 30% więcej przedsiębiorców, podczas gdy w 2014 roku było ich 27%. Co ważne, firmy na dolnym Śląsku odczuwają większa dynamikę poprawy niż w reszcie kraju.
 
Badania uwidoczniły także cztery główne zastrzeżenia przedsiębiorców do władz samorządowych. Najbardziej uciążliwe okazały się: zbyt długi czas oczekiwania na pozwolenie na budowę oraz brak planów zagospodarowania przestrzennego. Trudności sprawiały także wysokie podatki lokalne oraz duża biurokracja. 
 
 
Dr Jerzy Tutaj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, potwierdził terminy aplikowania o fundusze unijne. - Aktualnie negocjacje zostały zakończone dla wszystkich województw, pod koniec roku spodziewamy się zaakceptowania programów, które zostałyby podpisane w przyszłym roku – wyliczył.
 
Programy będą teraz bardziej ogólne i krajowe, nie tak regionalne jak wcześniej. Od stycznia rozpocznie się przygotowywanie programów, więc będą propozycje rozmów i ustaleń między samorządem a pracodawcami. Do marca powinny zostać ogłoszone harmonogramy konkursów. 
 
- Dolnośląscy Pracodawcy trzymają rękę na pulsie, chcemy być przygotowani, aby w każdej chwili rozpocząć konsultacje pomiędzy przedsiębiorcami a stroną rządową – zapowiedział Artur Mazurkiewicz, prezes zarządu regionalnego związku pracodawców Konfederacji Lewiatan - Dolnośląscy Pracodawcy. – Rozmowy dają wiele i dzięki temu można rozwiązać sprawy na poziomie od gminy do ogólnopolskiego – zaznaczył Artur Mazurkiewicz. 
 
Wałbrzyska Specjalna Strefa  Ekonomiczna, Invest Park, otwiera się na strefę mikro i małe przedsiębiorstwa. - Do tej pory strefa kojarzyła się z dużymi, zagranicznymi korporacjami, ale teraz juz to się zmienia. Przyłączają się do nas mniejsze firmy, często są to firmy dostawcy, podwykonawcy tych dużych, którzy są już w strefie – mówiła Barbara Kaśnikowska, prezes zarządu WSSE „Invest Park”. Planowane są targi dla poddostawców i mniejszych przedsiębiorstw z całego regionu. Będą także szkolenia kadr dla branży, w których brakuje specjalistów. Przy współpracy ze szkołami zawodowymi, przedsiębiorstwami oraz samorządem określą, ilu specjalistów brakuje i zostaną wdrożone programy szkoleniowe do szkół i praktyki dla uczniów w firmach.
 
 
 
Następne warsztaty z finansowania firm:  9 grudnia w Hotelu Mercure we Wrocławiu.
 
 

 

Data publikacji: 27.11.2014
...powrót

 

 

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...  

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica