Blisko 60 przedstawicieli małych i średnich firm, regionalnych instytucji otoczenia biznesu oraz inwestorów uczestniczyło w seminarium „Instrumenty wsparcia innowacji. Warunki finansowania. Dobre praktyki” we Wrocławiu.
Spotkanie na Politechnice Wrocławskiej było okazją do poznania szerokiego wachlarza rozwiązań wspierających rozwój innowacyjności. W trakcie spotkania przedstawiano dostępne instrumenty finansowania rozwoju firm, od preferencyjnych pożyczek i leasingu (CIP, COSME), po wsparcie aniołów biznesu, Venture Capital czy rozwiązania z zakresu crowdfundingu.
W trakcie spotkania przedstawiano dostępne instrumenty finansowania rozwoju firm, od preferencyjnych pożyczek i leasingu (CIP, COSME), po wsparcie aniołów biznesu, Venture Capital czy rozwiązania z zakresu crowdfundingu.
Paweł Bochniarz, szef MIT Enterprise Forum Poland opowiedział, w jaki sposób można rozwijać i skalować projekty biznesowe, głównie przez start-upy. Uczestnicy poznali również założenia programu akceleracyjnego, który jest oferowany przez organizację MIT Enterprise Forum Poland, należącą do globalnej sieci MIT Enterprise Forum (MIT EF). MIT EF posiada afiliację Massachusetts Institute of Technology – najlepszej uczelni technologicznej świata. Celem programu jest wspieranie startupów i młodych naukowców na drodze od odkrycia do efektywnej komercjalizacji technologii. Uczestnicy uzyskają wsparcie międzynarodowego zespołu mentorów i ekspertów.
Natomiast dr Jacek Adamski, szef Lewiatan Business Angels (LBA) opowiadał, w jaki sposób rozwijać współpracę z inwestorami zewnętrznymi. Wskazywał, na co zwracać uwagę przy pozyskiwaniu finansowania od aniołów biznesu. Koordynator LBA podawał przykłady polskich małych firm, które odniosły sukcesy podczas procesu wsparcia kapitałowego i rozmów z aniołami biznesu.
- Inwestor, jeśli nie widzi perspektywy wyjścia z inwestycji, to nie zdecyduje się na współpracę - tłumaczył przedsiębiorcom Jacek Adamski.
Ostatnia prezentacja była skierowana do przedsiębiorców zainteresowanych działalnością B+R. Justyna Wieczorkiewicz-Molendo z Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WrOF) UM we Wrocławiu przedstawiła możliwości pozyskania dotacji unijnej na działalność badawczo-rozwojową (konkurs 1.2 A RPO WD).
Seminarium „Instrumenty wsparcia innowacji. Warunki finansowania. Dobre praktyki” było zorganizowane przez Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej, sieć Enterprise Europe Network.
Dolnośląscy Pracodawcy oraz Lewiatan Business Angels byli współorganizatorem tego wydarzenia.