Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
Wyniki badań "Konkurencyjność sektora MMŚP w 2014 r. przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan

Podczas konferencji "2015 - plany i wyzwania dolnośląskich MMŚP" Konfederacja Lewiatan przedstawiła wyniki badań „Konkurencyjność sektora MMŚP w 2014 r.” Dr Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan omówiła kondycję sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP) na Dolnym Śląsku w porównaniu z kondycją tegoż w całej Polsce.

Według badań na Dolnym Śląsku optymistycznie patrzymy w przyszłość. Wzrostu przychodów spodziewa się nawet 30% więcej przedsiębiorców, podczas gdy w 2014 roku było ich 27%. Co ważne, firmy na dolnym Śląsku odczuwają większa dynamikę poprawy niż w reszcie kraju.
 
W kontekście wzrostu krajowego brutto w zatrudnieniu i wynagrodzeniu można odczuć, że przedsiębiorcy na Dolnym Śląsku maja opory przed zatrudnianiem pracowników. To samo tyczy się pensji i wzrostu wynagrodzeń dla pracowników. Zwiększa się natomiast odsetek firm które inwestują, choć na w naszym regionie jest to tylko 1/3 wszystkich przedsiębiorców, podczas gdy w Polsce 1/4. 
 
- Generalnie przedsiębiorcy w Polsce działają waleczne, a tych najbardziej drapieżnych i stale poszukujących rynków zbytu jest na Dolnym Śląsku aż o 25% więcej! I to oni stale poszukują nowych rynków zbytu. Tutaj są te rekiny mikro i małych przedsiębiorstw – podkreśliła Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek. 
 
Jak przedsiębiorcy reagują na porażkę ? Dla większości jest to wyzwanie, Dla niektórych sygnał, ze trzeba zmienić, zamknąć, pomyśleć. Aż 60% z nich porażkę uważa za sygnał do wycofania się z biznesu
 
Nie dopuszczają nowych osób do biznesu ani nie dzielą się władzą, choć z punktu widzenia prowadzenia firmy i szans rozwojowych to dobry pomysł.  Ok. 60% firm w Polsce nie korzysta z zewnętrznego kredytowania. Rzadko sięgają po kredyt czy leasing, często wolą sami się dorobić niż korzystać z zewnętrznego finansowania. Nie wykorzystują też funduszy unijnych. Często firmy wolą same, powoli się dorobić, niż sięgnąć po pożyczkę. Niemalże połowa przedsiębiorców uważa że fundusze unijne w ogóle nie powinny być kierowane do firm, ponieważ zaburza to konkurencje. Według nich ci, którzy dostają pieniądze, bez  ryzyka i bez kosztów rozwijają firmę, a to zaburza konkurencyjność dla tych, którzy rozwinęli ją własnymi środkami. 
 
Dla 58% Dolnośląskich firm celem jest rozwój, to prawie 30% więcej niż w przypadku wszystkich MMŚP. – Dzieje się tak dlatego, że prawie ¾ dolnośląskich MMŚP działa na rynkach rosnących lub ustabilizowanych (to prawie 20% więcej niż MMŚP w Polsce). – zaznacza specjalistka z Lewiatana. 
 
Dla MMŚP DP najważniejsi są pracownicy, nowoczesne urządzenia cyfrowe, specjalistyczne oprogramowanie, maszyny i urządzenia. Mimo iż nadal w większości mamy "rynek pracodawcy", czyli to  pracownicy szukają pracy, już w niektórych sektorach da się odczuć tendencję odwrotną - to pracodawcy szukają pracowników. Problemem dla mikroprzedsiębiorców jest w takim przypadku najpierw cena, ponieważ często korporacje oferują wyższą cenę, niż mniejsze firmy. Drugą sprawą jest ścieżka kariery. -  Młodzi ludzie nie wierzą, ze mogą się dobrze rozwijać w małej firmie, nawet jeżeli dużo się uczą.
 
Badania uwidoczniły cztery główne zastrzeżenia przedsiębiorców do władz samorządowych. Najbardziej uciążliwe okazały się zbyt długi czas oczekiwania na pozwolenie na budowę oraz brak planów zagospodarowania przestrzennego. Trudności sprawiały także zbyt wysokie podatki lokalne oraz duża biurokracja. 
 
Jak się finansują MMŚP? Na Dolnym Śląsku przedsiębiorcy wykazują się większą odwagą niż w reszcie regionu, firmy są bardziej otwarte i innowacyjne, ponad 20% to eksporterzy współpracujący lokalnie i zewnętrznie. Nadal jednak większość nie korzysta z kredytu, często z leasingu,  w relatywnie mniejszym stopniu wykorzystują fundusze unijne.
 
Kinga Rękawiczna
 
Data publikacji: 28.11.2014
...powrót
kalendarz wydarzeń

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...  

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica