Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
Pismo do Pani Henryki Bochniarz

W dniu 17 czerwca 2008 r. Zarząd Sudeckiego Związku Pracodawców w Wałbrzychu wystąpił do Pani Prezydent Henryki Bochniarz - Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „LEWIATAN” z pismem w sprawie wpływu zmian kursu walutowego na opłacalność eksportu w przedsiębiorstwach eksportujących. W dniu 7 maja 2008 r. w Fabryce Porcelany „KRZYSZTOF” S.A. w Wałbrzychu odbyło się spotkanie eksporterów.

 

Pismo do Pani Henryki Bochniarz:

Przedsiębiorstwa produkcyjne z wysokim udziałem eksportu należące do Sudeckiego Związku Pracodawców w Wałbrzychu zainspirowały spotkanie mające na celu ocenę ich sytuacji ekonomiczno - finansowej w chwili obecnej i w dalszej perspektywie czasowej.

Podstawą oceny i dyskusji był wpływ aprecjacji złotego i ograniczonego poziomu kursu walutowego na opłacalności eksportu. Wszyscy uczestnicy spotkania wskazali kurs walutowy jako barierę dalszego rozwoju podkreślające wręcz stagnację działalności gospodarczej przedsiębiorstw wyrażającą się praktycznie zerową rentownością. Sytuacja jest na granicy „wytrzymałości”. Nie poprawia sytuacji fakt, że większość przedsiębiorstw biorących udział w spotkaniu importuje część surowców i materiałów wykorzystując pozyskane eura lub dolary. Proporcja wydatków jest niekorzystna albowiem wydatki w złotych stanowią 60% - 70%.

W trakcie spotkania dokonano analizy zmiany kursów walut ( EUR, GBP, USD ) od roku 2004 r. Wartość w złotych poszczególnych walut od 2004 roku spada. Największy spadek odnotował dolar amerykański, którego wartość zmniejszyła się o blisko 39%, odpowiednio funt brytyjski o ponad 33% a EURO o blisko 24%.

Rok 2008 pokazuje dalszy spadek wartości tych walut. Dla przykładu miesięczny spadek

przychodów w jednym z przedsiębiorstw przy kursie z 30.04.2008r. w porównaniu ze średnim kursem z 2007r. wyniósł ponad 300 tys. zł.

Przedsiębiorstwa, ze względu na wysokie osłabienie dwóch głównych walut tj. euro i dolara mają kłopoty na rynku unijnym jak i na rynkach zewnętrznych. Dotychczasowe marże były tak niskie że nie ma możliwości ich obniżenia. Większość przedsiębiorstw przeprowadziła już restrukturyzację kosztów produkcji, poprzez dokonane wcześniej inwestycje poprawiła wydajność, zoptymalizowała poziom zatrudnienia . Zaczyna się nacisk na wzrost wynagrodzeń co podnosi poziom kosztów pracy.

Z drugiej strony odbiorcy zagraniczni nie akceptują wzrostu cen rekompensującego spadek kursu walut. Podpisywane umowy z odbiorcami nie dopuszczają zmian cen w ciągu roku.

Do tego należy dodać jeszcze jeden ważny czynnik : brak stabilności kursowej w długim okresie , co uniemożliwia dobre planowanie i zmniejszenie ryzyka działalności.

Stosowane praktycznie przez wszystkie przedsiębiorstwa zabezpieczenia transakcji eksportowych generują wprawdzie wysokie koszty ale są jak dotychczas jedynym instrumentem chroniącym częściowo przedsiębiorstwa przed skutkami spadku kursów walut.

Przedsiębiorstwa z dominującym eksportem w sprzedaży apelują do Pani Prezydent o podjęcie rozmów ze stroną Rządową mających na celu przedstawienie sytuacji większości eksporterów. Bierna postawa Rządu może doprowadzić do skrajnych decyzji przedsiębiorstw dotyczących ograniczenia produkcji, obniżenia zatrudnienia, ograniczenia eksportu i planów rozwojowych a w niektórych wypadkach ich upadłości.

Wszystkie te działania osłabiłyby gospodarkę krajową. Zdaniem przedsiębiorstw – eksporterów winny być podjęte następujące działania :

- ograniczenie wzrostu cen nośników energii.

- rozważenie wprowadzenie Euro do rozliczeń np. energii.

- ograniczenie pozycję monopolistów, którzy przy bardzo wysokich zyskach (np. PGNiG) podnoszą ceny.

- przyspieszenie wejście Polski do strefy Euro.

- określenie zasad polityki proeksportowej prowadzonej przez Rząd (obecnie takiej polityki brakuje; tak to odczuwają przedsiębiorcy).

- oczyszczenie publikowanych wyników o rzekomym wzroście eksportu, danych dotyczących eksportu firm i koncernów produkujących w Polsce i sprzedających we własnych sieciach na świecie, które zniekształcają wyniki eksportu polskiego.

Przesyłając to wystąpienie wnosimy jednocześnie o zorganizowanie w jak najkrótszym czasie spotkania / konferencji / w tej sprawie.

D o   w i a d o m o ś c i :

1.    Pan Zbigniew Chlebowski – Poseł RP

2.    Pan Henryk Gołębiewski – Poseł RP

3.    Pani Izabela Katarzyna Mrzygłocka – Poseł RP

4.    Pan Smolarz Tomasz – Poseł RP

5.    Pan Szulc Jakub – Poseł RP

6.    Pani Wielichowska Maria – Poseł RP

7.    Pan Wiązowski Waldemar – Poseł RP

8.    Pani Zalewska Anna – Poseł RP

9.    Pan Ludwiczuk Roman – Senator RP

10.  Pan Jurkowlaniec Rafał - Wojewoda Dolnośląski

11.  Pan Łapiński Marek - Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Data publikacji: 20.06.2008
...powrót

 

 

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...



 



 

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica