Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
Forum Małego Biznesu - dialog przedsiębiorców z samorządem

 28 czerwca bieżącego roku odbyła się debata – tzw. forum małego biznesu z   udziałem Prezydenta Miasta Wałbrzycha dr. Romana Szełemeja. Spotkanie miało   miejsce w odrestaurowanych wnętrzach – Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w   Wałbrzychu. Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Obsługi Inwestora i   Eksportera w Wałbrzychu.
 
 

Podczas spotkania było poruszanych wiele tematów, a na forum przyszli przedstawiciele wielu branż, od gastronomii, po branże budowlane, a na innowacyjnych zakładach produkcyjnych kończąc. Dzisiejszy sektor MŚP to kluczowy element gospodarki Polski. Przedsiębiorcy przedstawili kilkanaście najważniejszych barier, które znacząco ogranicząją prowadzenie działalności biznesowej. Mówiono o realnych i faktycznych problemach, z którymi firmy mają do czynienia na co dzień, jak również o propozycjach na ich eliminowanie. Najważniejsze kwestie dla dzisiejszych przedsiębiorców, to m.in.: kwestie podatkowe, ułatwienia dla inwestorów, informacje o działkach inwestycyjnych, etc. Dla przedsiębiorców jest bardzo ważna aktywna współpraca między biznesem a samorządem.

Prezydent Wałbrzycha przedstawił informacje co zostało w mieście wykonane na przestrzeni ostatnich lat, jakie są plany rozwoju na kolejne lata, jakie są cele i założenia oraz na jakie kwestie będzie kładziony szczególny nacisk. Do tych spraw należą między innymi: remonty zabytkowych kamienic z centrum i śródmieścia Wałbrzycha, wsparcie dla lokatorów do osiedlania się w centrum i śródmieściu, preferencyjne czynsze za najem lokalu oraz dalszy rozwój infrastruktury i budowanie nowych osiedli mieszkaniowych.

Kolejnym celem Pana Prezydenta jest praca nad zmianami kulturowymi wśród Wałbrzyszan. Wałbrzyszanie muszą znać swoją wartość oraz czuć dumę  z miejsca, w którym mieszkają. A z tym nadal jest problem. 

- Wałbrzyszanie nie mają ducha przedsiębiorczości. W Wałbrzychu ludzie są nauczeni pracować u kogoś, nie chcą prowadzić firm czy zakładać firmy – powiedział na spotkaniu Prezydent Wałbrzycha dr. Roman Szełemej.
 
 
Podczas debaty wielu przedsiębiorców zwracało uwagę na biurokrację związaną z otrzymaniem oraz rozliczaniem środków unijnych. Wielu z nich, pomimo spełniania warunków, nie dostaje grantów unijnych, a inni zmęczeni ogromem dokumentacji, wolą składać wnioski o kredyty w bankach. Dodatkowym minusem dla małych i mikro-firm jest bardzo mała elastyczność programów unijnych. Granty unijne obecnie najczęściej dotyczą refundacji środków na poniesioną inwestycję, dlatego też małych firm po prostu nie stać na spory wydatek, jakim jest początkowy wkład własny pod daną inwestycję.
 
 
 
 
 
Wielu uczestników spotkania zwróciło uwagę na zbyt małą promocję regionu oraz miasta. Wałbrzych potrzebuje nowych mieszkańców, aby móc się rozwijać. I to właśnie dla tej grupy docelowej, której tak mocno Wałbrzych potrzebuje, nie ma obecnie żadnego ciekawego planu wizerunkowego i promocyjnego. Wałbrzyscy przedsiębiorcy oczekują wsparcia od samorządu odnośnie promocji lokalnego biznesu. Aby dotrzeć do docelowej grupy odbiorców, należy podjąć kroki marketingowe, wysłuchać dialogu między biznesem i samorządem, dzięki czemu będzie możliwe stworzenie dedykowanej kampanii reklamowej dla regionu. Tylko skuteczna promocja regionu przyciągnie dla biznesu nowych pracowników i klientów, a miasto pozyska nowych mieszkańców. 
 
Prezydent Miasta Wałbrzycha obiecał zająć się tą sprawą, która widnieje na długiej liście spraw do zrobienia.
 
 
Reprezentanci Dolnośląskich Pracodawców brali czynny udział w debacie. Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i czekamy na kolejne forum z udziałem Pana Prezydenta. 
 
Data publikacji: 01.07.2019
...powrót

 

 

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...  

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica