Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
V Transgraniczne Forum Rynku Pracy już za nami!

18 czerwca we wrocławskim hotelu Novotel City odbyła się kolejna edycja konferencji Eures TriRegio – V Transgraniczne Forum Rynku Pracy „Szanse i Zagrożenia Transgranicznego Rynku Pracy”. Organizatorem konferencji byli ponownie Dolnośląscy Pracodawcy.

Tegoroczna edycja wyróżniała się na tle poprzednich konferencji, ponieważ odwiedziło nas bardzo wielu gości z Czech i Niemiec oraz specjalnie dla Dolnośląskich Pracodawców przyjechali specjaliści w dziedzinie rynku pracy – prelegenci z Czech i Niemiec. Naszymi prelegentami byli: Suzann Hoffmann – Regionaldirektion Sachsen  der Bundesagentur für Arbeit, Martin Horak – Úřad práce České republiky, František Molík – Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje, Sebastian Klähn – Koordynator Projektu Eures TriRegio. O sytuacji na polskim i dolnośląskim rynku pracy opowiadała Pani Lilla Jaroń, Wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Naszymi panelistami byli także: Zygmunt Waroch - Industrie und Handelskammer Dresden oraz Andrzej Trela z Konfederacji Lewiatan. Specjalnie na V Forum Transgranicznego Rynku Pracy przyjechał Pan Bartosz Otachel – reprezentujący Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Na forum mieliśmy silną delegację reprezentującą biznes: Kingę Marczak z Personnel Service Sp. z o. o., Dominikę Frydlewicz z Cedo Sp. z o.o., Fabiana Antasa z Ronal Polska Sp. z o.o. oraz Macieja Woropaja z M-Coaching.
 
Przedstawiciele biznesu na przykładach przeprowadzonych projektów w firmach, radzili jak motywować, zarządzać oraz rekrutować zespół międzynarodowy. Dodatkowo na przykładach i kwestiach problematycznych, jakie zachodzą w firmach, prelegenci dawali dla uczestników cenne informacje, o tym, jak radzić sobie z wyzwaniami, rozwiązywać kwestie wewnętrzne i znajdować sposoby na różnice międzykulturowe w zespołach.
 

Zarówno prelegenci instytucjonalni, przedstawiciele projektu Eures TriRegio oraz eksperci z sektora biznesowego podkreślali kwestię, jak trudny jest dzisiaj rynek pracy we wszystkich trzech krajach. Osoby ubiegające się dzisiaj o pracę są coraz bardziej roszczeniowe, wiele osób nie ma odpowiednich kompetencji i kwalifikacji. Specjaliści od HR podkreślali: znaleźć dobrego pracownika to połowa sukcesu, jednak utrzymać go przy sobie – to jest dopiero sukces pracodawcy i firmy. A rąk do pracy będzie brakować z każdym rokiem, praktycznie w każdym sektorze gospodarki. Dodatkowo sektor prywatny w wielu kwestiach ma wciąż nierozwiązane problemy infrastrukturalne i logistyczne, które hamują nie tylko rozwój danej firmy, co wpływa na rozwój gospodarzy danego regionu, a tym samym kraju. Gospodarki regionów Eures TriRegio stoją przed wieloma wyzwaniami, a tylko aktywna współpraca i dialog społeczny między organami samorządów oraz instytucji rządowych, jak i biznesu może przynieść wymierne skutki na rynku pracy w najbliższych latach.

Podjęty dialog o transgranicznym rynku pracy będziemy kontynuować już jesienią na VI Forum Transgranicznego Rynku Pracy, na który już dziś serdecznie Państwa zapraszamy.

Data publikacji: 21.06.2019
...powrót

kalendarz wydarzeń

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...  

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica