Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
Szkolenie - TWI Relacje pracownicze. Jak osiągać cele organizacji z ludźmi i dzięki ludziom - 7 czerwca Wrocław
„Klienci nie są najważniejsi. Najważniejsi są pracownicy. Jeśli zadbasz o swoich pracowników oni zatroszczą się o Klientów”.
Richard Branson
 
Co zatem robić aby mieć takich pracowników, którzy zadbają o  Klientów niezależnie czy jest to Klient wewnętrzny czy zewnętrzny?
 
Na rynku obserwujemy coraz większe zainteresowanie  działaniami, które w efekcie dają wyższe zaangażowanie pracowników, większą satysfakcję z wykonywanej pracy, lepsze współdziałanie zespołów itp. Jedną z odpowiedzi Lean Management na tak zdefiniowanie rynkowe potrzeby jest  TWI w tym TWI RP.

 

Wspierając klientów w układaniu ich organizacji  i obserwując oczekiwania wobec przełożonych na wszystkich szczeblach i w każdej z branż obserwujemy coraz większy nacisk kładziony na kompleksowe działanie. Dotychczasowy przełożony powinien aspirować do roli lidera a firma powinna umożliwić i wspierać realizowanie tej nowej bardziej wymagającej roli. Co to oznacza być liderem stosując zasady szczupłego zarządzania? – to znaczy opierać swój sposób działania na dwóch zasadniczych filarach: ciągłym doskonaleniu i równoczesnym szacunku dla człowieka. Praktykując lean management doskonale zdajemy sobie sprawę ze znaczenia zarządzania przez cele, wizualizacji wskaźników, każdy leanowiec jest fanem gemba kanri i chciałby mieć wdrożony pełny 5S itp. A czasem w tej gonitwie za realizacją przeróżnych priorytetów zapominamy o pracowniku,  jego potrzebach, obawach… Przełożonym brakuje czasu i zrozumienia, że pracownika należy traktować indywidualnie. Stawianie w biznesie na rozwój i angażowanie pracowników bardzo się opłaca, to jest jedyna i wystarczająca droga do tego aby w biznesie osiągać sukces.

Przede wszystkim trzeba mieć dobrych przełożonych, na każdym szczeblu organizacji bo to przełożeni w największym stopniu wpływają na efektywność pracy i atmosferę w swoich zespołach. Według twórców TWI przełożeni, który potrafią dobrze kierować swoimi podwładnymi „postępują tak, aby pracownicy im podlegli, robili to, czego wymaga od nich przełożony, wtedy kiedy należy to zrobić i w sposób, w jaki chce tego przełożony, ponieważ oni sami chcą to zrobić”. Osiągnięcie tego celu jest możliwe tylko wtedy gdy przełożony zrozumie, że zawsze pracuje z ludźmi i to z ludźmi i dzięki ludziom osiąga rezultaty. Praca z ludźmi zarządzanie relacjami.

W efekcie ewolucji roli przełożonego i oczekiwania, iż każdy kto zarządza ludźmi będzie potrafił skutecznie monitorować i egzekwować realizację celów jak również wspierać, motywować i pomagać w rozwiązywaniu problemów odbywa się poszukiwanie instrukcji jak sobie z tym radzić. Niestety lub na szczęście do człowieka nie ma prostej instrukcji ale jest narzędzie, które ułatwia i daje szansę nawet niezbyt doświadczonym  przełożonym na lepsze zarządzanie podległymi pracownikami – tym narzędziem jest TWI.

Zgodnie z wytycznymi TWI  RP zanim przystąpi się do działania zgodnie z 4 krokami opisanymi w programie należy zastanowić się nad celem działań. Wydaje się być oczywiste jednak tak nie jest. Praktyka pokazuje, że na fali emocji, braku czasu i wielu innych czynników podejmujemy działania które wcale nie zbliżają nas do celu. W działaniach TWI – RP podkreśla się potrzebę zatrzymania na chwilę i zdefiniowania celu. Konieczne jest zadanie sobie kilku pytań np.:  Po co właściwie to robię? Co chcę osiągnąć poprzez moje działanie? Czy i jak wpłynie to  na zespół?

Gdy mamy ustalony cel przechodzimy do realizacji 4 kroków TWI -RP:
1. Zbierz fakty
Zawsze opieraj się na danych, faktach, konkretach, sprawdzonych informacjach. Unikaj podejmowania decyzji w oparciu o subiektywną ocenę, własne przekonania, plotki.
2. Rozważ  i zdecyduj
Dokładnie przeanalizuj posiadane dane, wygeneruj więcej niż jedno rozwiązanie aby mieć możliwość wyboru
3. Podejmij Działanie
Działaj w oparciu o swoje pełnomocnictwa, uprawnienia. Uwzględnij obowiązujące uwarunkowanie kulturowe, zasady. Upewnij się, że dasz radę sam a jeśli tak nie jest poproś o pomoc.
4. Sprawdź rezultaty
Wróć do ustalonego celu. Sprawdź czy i w jakim zakresie został osiągnięty. Regularnie upewniaj się, że problem nie powraca.

Aby bliżej poznać metodę TWI zapraszamy do kontaktu z firmą LMCG oraz na  organizowany 7 czerwca 2019 r. we Wrocławiu Lean Exchange Club. Szczegóły na stronie https://www.lmcg.com.pl/ oraz na FB https://www.facebook.com/lean.lmcg  
 
 
 
 
 
 


 

Data publikacji: 03.06.2019
...powrót

 

 

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...  

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica