Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
Zimowe spotkanie członków Lewiatana w Polanicy Zdroju

Dolnośląscy Pracodawcy uczestniczyli w wyjazdowym spotkaniu władz i kluczowych członków Konfederacji Lewiatan. Po raz pierwszy w historii odbyło się w Polanicy Zdroju (Kotlina Kłodzka). Zmiana lokalizacji z dotychczasowej w Krynicy była podyktowana rosnącym zainteresowaniem tym stałym punktem naszego kalendarza wydarzeń. W programie były m.in. zawody narciarskie, debata o polskich firmach rodzinnych, debata o biznesie i sporcie. Dużo ważnych tematów, ale również dużo zabawy.

Zawodody narciarskie

W tym roku w spotkaniu wzięło udział prawie 130 osób, członków Konfederacji Lewiatan, zaproszonych gości i ich rodzin. W rozegranych 5 marca w Zieleńcu X Narciarskich Zawodach Lewiatana zwyciężył Mirosław Sędłak z Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. wyprzedzając po pasjonującej walce o 0,07 sekundy Rafała Gierczaka z LIM JV (Hotel Marriott w Warszawie). Na podium nie mogło zabraknąć przedstawiciela lokalnej organizacji. Trzecie miejsce zajął Marcin Biskup - członek zarządu Dolnośląskich Pracodawców. Wśród pań najlepsza okazała się Aleksandra Gierczak reprezentująca Bank BPH (Grupa GE Capital) wyprzedzając Joannę Orfinger z Grupy dr Irena Eris i Edytę Sędłak. Po raz drugi w zawodach wzięły udział dzieci. Ubiegłoroczny zwycięzca Eryk Czepczyński tym razem wcielił się w rolę kibica, gdyż choroba uniemożliwiła mu udział w zawodach. Pod jego nieobecność najlepszym narciarzem młodego pokolenia w kategorii do 15 lat okazał się Maks Hojka, który wyprzedził Stanisława Czajkę i Jana Czajkę. Kategorię wiekową do lat 10 zdominowały dziewczęta. Na najwyższym miejscu podium z rewelacyjnym czasem 26,90 sekund stanęła Pola Hojka wyprzedzając Zuzię Piskorską i Karolinę Orfinger. Wszyscy uczestnicy podkreślali rewelacyjną pogodę i świetnie przygotowaną trasę slalomu. Takich warunków jakie towarzyszyły nam przez cały weekend mogłyby pozazdrościć najlepsze kurorty narciarskie w Europie. Trzy dni przed naszymi zawodami w Zieleńcu spadło 35 cm świeżego śniegu. Podczas zawodów towarzyszyła nam słoneczna pogoda z temperaturą oscylującą wokół 0 stopni Celsjusza.

Większość wyjazdu przedstawiciele władz, członkowie i eksperci Lewiatana spędzili jednak nie na stoku lecz w sali konferencyjnej hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy Zdroju. Pani prezydent Henryka Bochniarz otworzyła obrady, a przewodniczący Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Henryk Orfinger przedstawił kilka ciekawostek o nowym hotelu, który był naszą bazą i zaprezentował niezwykły film opowiadający o tej inwestycji. W dalszej części podsumowaliśmy 2015 rok w gospodarce i Lewiatanie, a także omówiliśmy wyzwania stojące przed przedsiębiorcami i Polską w 2016 roku. Dyskusje zdominowały kwestie legislacyjne z różnych obszarów rynku oraz sytuacja geopolityczna w kraju i na świecie.


Debata o polskich firmach rodzinnych

Duże zainteresowanie uczestników wzbudziła część poświęcona polskim firmom rodzinnym podczas której nie brakowało trudnych pytań dotyczących relacji pomiędzy rodzicami będącymi twórcami firm i dziećmi, które stały się częścią biznesu lub wręcz przejmowały sukcesywnie prowadzenie przedsiębiorstwa. Paneliści: Kazimierz Wierzbicki - Trefl, Henryk Orfinger - Laboratoria dr Irena Eris, Artur Czepczyński - ABC Czepczyński i Adam Chróścielewski z firmy Deloitte zaprezentowali zgromadzonym wyzwania stojące przed firmami rodzinnymi w naszym kraju. Dotknęliśmy tematów sukcesji, konkurencji z firmami zagranicznymi na rynku polskim, zdolności adaptacyjnych firm rodzinnych do dynamicznych warunków panujących w gospodarce oraz ekspansji zagranicznej. Niezwykle inspirujące okazały się historie mówiące o powstaniu firm zakładanych przez naszych panelistów, trudności z tym związane, niepewność i stałe przezwyciężanie wyzwań po drodze.


Ekonomiści o przyszłości gospodarki

Pierwszą część naszego spotkania zakończył panel ekonomistów, w którym udział wzięli: Katarzyna Zajdel-Kurowska (członek Zarządu NBP), Rafał Antczak (członek Zarządu Deloitte), Janusz Jankowiak (JJ Consulting) oraz Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan), prowadząca panel. Ekonomiści koncentrowali się w dyskusji na ryzykach zewnętrznych mogących mieć wpływ na rozwój polskiej gospodarki. Wskazywali na bardzo dużą niepewność rozwoju sytuacji na rynkach globalnych, w tym w Chinach, Rosji i Brazylii. A także na nietypowy przebieg wielu procesów makroekonomicznych, m.in. wzrost gospodarczy a jednocześnie deflacja, niskie (a na niektórych rynkach ujemne) stopy procentowe a jednocześnie słaby popyt na pieniądz.

Po kolacji odbyło się spotkanie z Władysławem Frasyniukiem, który przedstawił swoimi słowami obecną sytuację w Polsce i za granicą w takich obszarach jak rynek pracy, finanse, czy szerzej w ujęciu całej gospodarki i pozycji Polski w Europie.
 

Debata o biznesie i sporcie

Sobotnia część merytoryczna rozpoczęła się panelem o biznesie i sporcie. Gość Konfederacji Lewiatan, socjolog, przedsiębiorca i bloger, Jarosław Guc opowiedział o czynniku X, który decyduje o sukcesie zarówno w biznesie jak i w sporcie. Nasi goście: prof. Jolanta Żyśko (SGTiR), Kazimierz Waluch (IRSiE), Marcin Diakonowicz (Deloitte), Piotr Należyty (LOTOS Trefl Gdańsk), Robert Raczkowski (SPR Wisła Płock), Piotr Świderski (Anwil Włocławek) opowiedzieli o dążeniu do sukcesu i radzeniu sobie z nim co jest nie mniej ciężkie jak poradzenie sobie z porażką. Przedstawione zostały również prace Komisji Europejskiej w obszarze dwutorowej kariery sportowej oraz korzyści jakie biznes może uzyskać zatrudniając byłych sportowców. Dla wielu dużym zaskoczeniem mogło okazać się, jakie cechy kształtuje w ludziach rywalizacja sportowa i jak te cechy pokrywają się z oczekiwaniami przedsiębiorców poszukujących pracowników do swoich firm.

Ostatnią sesję plenarną poprowadził Sergey Yatsunenko, dr fizyki w PAN, przedstawiciel Novismo. Tematem jego wystąpienia było: „Od pomysłu do sukcesu rynkowego - zasady innowacji produktowej i procesowej w oparciu o TRIZ".

W czasie warsztatu przedstawiony został, w oparciu o wiele konkretnych przykładów, TRIZ, czyli metoda systemowego rozwiązywania dowolnie skomplikowanych zadań innowacyjnych, w tym pozwalająca m.in. na maksymalizację efektywnego wykorzystania posiadanych przez przedsiębiorstwa zasobów, identyfikowanie i usuwanie wąskich gardeł, obniżanie kosztów produkcji, poprawianie jakości produktów, wybór perspektywicznych kierunków rozwoju techniki i technologii oraz obniżenie nakładów na ich opracowanie i produkcję.

Zwieńczeniem całości była sobotnia kolacja w Teatrze Zdrojowym i recital Marty Bizoń, która uraczyła widownię swoim głosem, zdolnościami aktorskimi i niesamowitym poczuciem humoru.

Partnerem organizacyjnym i merytorycznym tegorocznego spotkania były firmy rodzinne ABC Czepczyński i Sonriso, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie i czynny udział w całym wydarzeniu.

Prezentacje ze spotkania:

Top 100 najbardziej wartościowych marek 2015 i wpływ wdrożenia TRIZ na rozwój marki

Od pomysłu do sukcesu rynkowego: zasady innowacji w oparciu o Teorie Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań

 




 


 


 

fot. Konfederacja Lewiatan

 

Więcej zdjeć w naszej


GALERII

Data publikacji: 10.03.2016
...powrót

 

 

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...



 



 

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica