Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
Rekomendujemy zmiany w Krajowym Funduszu Szkoleniowym

Udoskonalenie procesu zbierania informacji o zapotrzebowaniu na środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego, uproszczenie procedur wnioskowania o pieniądze czy zwiększenie dostępności środków –  to jedne z obszarów rekomendacji, o które wspólnie z Konfederacją Lewiatan zabiegają Dolnośląscy Pracodawcy.

Przedsiębiorcy chętnie sięgają po pieniądze, żeby rozwijać kompetencje w firmach i móc przekwalifikować, zaktualizować lub uzupełnić wiedzę i umiejętności swoje lub własnych pracowników. Praktyka z lat 2014-2015 pokazała jednak , że zarządzanie Funduszem wymaga wielu zmian. Dolnośląscy Pracodawcy  zwracali uwagę na trudności, na jakie natrafiali przedsiębiorcy podczas procesu aplikowania o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Na podstawie zebranych doświadczeń,  wspólnie z Konfederacją Lewiatan, wypracowaliśmy katalog najważniejszych postulatów, których spełnienie znacząco usprawniłoby funkcjonowanie KFS,  ułatwiłoby korzystanie z tego instrumentu oraz uczyniłoby go bardziej dostępnym dla zainteresowanych.

Standaryzacja i uproszczenie dokumentów oraz procedur, ograniczenie dokumentacji do niezbędnego minimum, ograniczenie uznaniowości urzędów pracy w przyznawaniu środków, poprawa efektywności wydatkowania środków oraz skuteczniejsze docieranie z informacją do zainteresowanych są niezbędne do tego, aby KFS w pełni spełniał swoje funkcje.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to narzędzie wspierające rozwój kompetencji w firmach, dzięki któremu pracodawcy i pracownicy mogą dostosować swoje kwalifikacje do potrzeb firmy i wymagań rynku. Dzięki inwestycji w kompetencje, pracownicy mogą utrzymać swoje stanowiska pracy, a nawet zyskać szansę na wzrost wynagrodzeń.

Konfederacja Lewiatan w ramach wielu spotkań i konsultacji ustaliła jakie elementy KFS wymagają zmian oraz wypracowała rekomendacje. Powinny one być wykorzystane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy do optymalizacji sposobu funkcjonowania Funduszu.

Skuteczniejsza promocja KFS, ujednolicenie funkcjonowania systemu naborów wniosków, uproszczenie i standaryzacja procedur aplikowania o środki, zobowiązanie urzędów pracy do występowania po środki z rezerwy KFS i inne postulaty miałyby zapewnić efektywniejsze wykorzystanie środków KFS i uczynić ten instrument wsparcia bardziej dostępnym dla przedsiębiorców.

Dlatego nie należy zwlekać ze zmianą, zwłaszcza kiedy istnieje już gotowy zestaw zaleceń pokazujących co i jak zmienićmówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Standardowe dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynosi 80%, a w przypadku firm mikro 100%. Na jedną osobę można dostać nawet 12 tys. zł na szkolenia, kursy i studia podyplomowe, egzaminy potrzebne do uzyskania dyplomu, badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy, a nawet na badanie potrzeb szkoleniowych firmy. Dlatego już w 2015 r. poziom wykorzystania KFS osiągnie niemal 100% dostępnych środków. W przyszłym roku na ten cel zaplanowano wydać ponad 191 mln zł.

Katalog wszystkich rekomendacji zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym do pobrania poniżej

 

POBIERZ
REKOMENDACJE

Data publikacji: 30.11.2015
...powrót

 

 

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...



 



 

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica