Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
Dorota Stasikowska – Woźniak zdradziła sekrety Kleopatry

W piątek, 5 czerwca w jedlińskim Domu Gościnnym Biegun gościła charyzmatyczna Dorota Stasikowska-Woźniak – pisarka i specjalistka od kreowania wizerunku znana też z takich inicjatyw jak Dress for Success Poland.

Spotkanie było sposobnością do poznania jej twórczości i tajników wzorowej autoprezentacji, a także zaznajomienia się z tajemnicami najbardziej fascynującej kobiety starożytnego Egiptu. Patronat nad wydarzeniem objęli Dolnośląscy Pracodawcy oraz Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości.

Na jedyne w regionie wałbrzyskim spotkanie z Dorotą Stasikowską-Woźniak przyjechali jej sympatycy nie tylko z ziemi wałbrzyskiej, świdnickiej i dzierżoniowskiej, ale nawet z Jeleniej Góry.
 
 
Dorota Stasikowska-Woźniak to prawdziwa kobieta renesansu. Choć pracowała z takimi osobowościami jak Hilary Clinton oraz m.in. dla Organizacji Narodów Zjednoczonych i Banku Światowego, to jako pisarka chętnie bierze udział również w kameralnych prezentacjach, bo ceni bezpośredni kontakt z czytelnikami.
 
Po krótkim przedstawieniu się pisarka ochoczo porwała wszystkich zgromadzonych w pasjonującą podróż po swoich wcześniejszych powieściach o tematyce kobiecej. Barwną opowieść uzupełniała elementami warsztatów z autoprezentacji, a także ciekawostkami ze swoich podróży.
 
Jednak motywem przewodnim jedlińskiej imprezy była bohaterka najnowszej powieści pani Doroty, najsilniejsza kobieca osobowość starożytności, której poczynania budzą zaciekawienie i podziw po dziś dzień. – Kleopatra to moja wielka fascynacja. Na studiach napisałam o niej książkę. Niedawno zgłosiło się do mnie wydawnictwo z propozycją przygotowania jej drugiego wydania. Wróciłam do rękopisu po latach i stwierdziłam, że muszę tę książkę napisać od początku. Tak powstały wydane w marcu tego roku „Żądze Kleopatry” – opowiada autorka, która wydała powieść pod pseudonimem Ewa Kassala. 
 
 
„Żądze Kleopatry” to doskonała lektura nie tylko dla pań, ale dla wszystkich ciekawych kulisów starożytnej polityki. Nie trudno się domyślić, że ubrana w powieściowy płaszcz historia przesycona jest namiętnością, towarzyszącymi walce o władzę spiskami, nie brak w niej forteli, trucizny, ale też jednostkowych dramatów zwykłych ludzi żyjących w cieniu pięknej władczyni. Nie brak tam też ponadczasowych pytań o naturę miłości, sens życia i wpływu na los człowieka boskiego pierwiastka. Z kart książki wyłaniają się pełnokrwiste postacie, które dopiero potomni osadzili na cokołach pomnikowych biografii. Tymczasem w „Żądzach...” są jedynie ludźmi, którym przyszło tworzyć historię, zmagać się z własnymi słabościami i próbować łączyć rację stanu oraz własne ambicje z pogonią za szczęściem oraz miłością. To również ciekawe studium ludzkiej natury, próba interpretacji skomplikowanych relacji władczyni Egiptu z Juliuszem Cezarem i Markiem Antoniuszem.  
 
Książka pokazuje jak mogło wyglądać codzienne życie w pałacu Kleopatry, popularyzuje wiedzę o okresie schyłku władzy faraonów i narodzinach cesarstwa rzymskiego. Na uwagę zasługują zwłaszcza fragmenty dotyczące stanu wiedzy ówczesnych lekarzy i innych uczonych, a także kapłanek bogini Izydy na temat dietetyki, anatomii oraz antykoncepcji. 
 
Pani Dorota nie zasypuje gruszek w popiele i do listy napisanych przez siebie poradników i powieści dopisuje kolejne pozycje. – Latem skończę powieść o Nefretete, po niej przyjdzie czas na książkę, której akcja będzie osadzona w czasach Mieszka I przed chrztem Polski – zapowiada pisarka. Pomysł na tę książkę o prapoczątkach rodzimej kultury zrodził się nagle podczas zwiedzania Stonehenge. – To fascynujące czasy. Niestety nasza literatura rzadko przybliża nam tamten okres, a jeśli już o nim mówi, to niewiele miejsca poświęca żyjącym wówczas kobietom. Zamierzam to zmienić – dodaje.    
 
W spotkaniu uczestniczyła również Grażyna Biegun, właścicielka agroturystyki – gospodyni jedlińskiego eventu. – Jak wskazuje nasza nazwa – jesteśmy gościnni. Dużym powodzeniem cieszą się nasze spotkania świąteczne i okazjonalne, ale też te cykliczne, jak organizowane u nas zajęcia z jogi czy warsztaty z doktorem Janem Pokrywką – wyjaśnia pani Grażyna. 
 
Zgromadzeni w Domu Gościnnym miło spędzili czas, mieli możliwość zakupienia książek pani Doroty i uzyskania dedykacji autorki, wymieniali się wizytówkami, przepisami kulinarnymi i próbowali serwowanych tego wieczora pyszności. Potrawy takie jak: ciasta, zimne przekąski i sałatki, a nawet samodzielnie pieczone chleby dostarczyli sami uczestnicy piątkowej imprezy. To kameralne spotkanie urzekło zebranych i jego gościa specjalnego prawdziwie domową atmosferą.  
 
 
Dorota Stasikowska-Woźniak to pisarka, trenerka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka i prowadząca programy telewizyjne, konferencje, zjazdy oraz sesje, głównie kobiece. 
 
 
Jest autorką m.in.: powieści „Kleopatra” i „Portret kobiety wieku zatracenia”, „Mandragora”, „Żądze Kleopatry”, a także poradników: „Wystąpienia publiczne i kreowanie wizerunku”, „Jak być nowoczesną damą”, „Savoir-vivre przy stole”, „Poradnik nowoczesnej czarownicy”, „W sukience do sukcesu” . 
W latach 90-tych wydawała w Katowicach kwartalnik literacki „Wyrazy”, w latach 2009-2013 była założycielką i współwłaścicielką bezpłatnego magazynu dla kobiet „Lady's Club” i prowadziła Polski Dom Kreacji. Pisała scenariusze i prowadziła programy telewizyjne (m.in. „Trzecie oko” dla TVP II) i spotkania w Salonie Literackim w Katowicach. 
 
 
Gość specjalny jedlińskiego spotkania, pani Dorota była też koordynatorką projektów społecznych i badawczych Polsce oraz na świecie, przewodniczącą Krajowej Sieci Tematycznej EQUAL; społeczną pełnomocniczką wojewody śląskiego ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, przewodniczącą Rady Programowej TVP Katowice; członkinią Komitetu Sterującego Norweskich Mechanizmów Finansowych.
Znana jest też z aktywności biznesowej i prokobiecej, za co była wielokrotnie wyróżniana. Założyła i prowadziła m.in. Soroptimist International Śląski Klub Nike i Śląskie Centrum Równych Szans. Jest laureatką nagród i wyróżnień, m.in. „Bizneswoman roku”, „Skrzydło Merkurego”, „Chapeau bas” Soroptimist International, Stalowego goździka i wielu innych. Sprowadziła również do Polski i społecznie prowadzi organizację pożytku publicznego Dress for Success Poland.
 
Elżbieta Węgrzyn
 
Data publikacji: 15.06.2015
...powrót

 

 

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...



 



 

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica