Pomożemy w procedurach, a Ty zyskasz środki na szkolenia!
Urząd pracy może pomóc sfinansować kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Obecnie grupą docelową objętą wsparciem środkami z KFS są osoby pracujące w wieku 45 i więcej.
Z korzyściami dla Twojej firmy!
- Pracodawco! Zyskaj wyjątkową szansę na całkowite sfinansowanie lub dofinansowanie 80 % kosztów przekwalifikowania lub zaktualizowania wiedzy i umiejętności swoich lub też zatrudnionych w Twojej firmie pracowników,
- Zwiększ potencjał kadrowy, a tym samym pozycję swojej firmy i jej pracowników na konkurencyjnym rynku pracy,
- Zgłoś się do Dolnośląskich Pracodawców, a pokierujemy Ciebie i Twoją firmę na drogę możliwości uzyskania szerokiego wsparcia ze środków KFS, które podniesie kwalifikacje Twoich pracowników.
Dolnośląscy Pracodawcy, jako organizacja reprezentująca interesy pracodawców:
- Będzie informować Państwa o szczegółach dotyczących możliwości sfinansowania kształcenia pracowników w Państwa firmach,
- Jesteśmy gotowi służyć nie tylko informacją, ale także praktycznym wsparciem w wypełnianiu i składaniu niezbędnej dokumentacji,
- Przeprowadzimy analizę potrzeb szkoleniowych,
- Pomożemy w wyborze firmy szkoleniowej.
Czy moja firma może ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego?
Z dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego mogą skorzystać wszyscy pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie kompetencji pracujących w firmie osób w wieku 45 lat i więcej. Wsparcie uzyskać można również na kształcenie pracodawcy- jednostki organizacyjnej lub osoby fizycznej, o ile zatrudnia przynajmniej jednego pracownika. Oznacza to, że osoby prowadzące jednoosobową działalność nie mogą korzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
O środki może wystąpić każdy pracodawca w rozumieniu przepisów ustawy o promocji i zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę.
Co moja firma może zyskać korzystając z pomocy na kształcenie ustawiczne?
Pracodawca może otrzymać środki na sfinansowanie:
80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
100% kosztów kształcenia ustawicznego - jeżeli należy do grupy mikroprzedsiębiorców,
nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Ograniczeniem jest zatem finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, czyli do wysokości ww. limitu pracodawca może otrzymać środki KFS na kilka form podnoszenia kwalifikacji przez jednego pracownika.
Należy również pamiętać, że pomoc z KFS jest pomocą de minimis w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404 z późn. zm.), której limit stanowi równowartość 200 tys. euro w okresie trzech kolejnych lat obrotowych.
Środki KFS można przeznaczyć na:
1) określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego, które będzie można zaspokoić dzięki środkom Krajowego Funduszu Szkoleniowego,
2) kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
3) egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
4) badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
5) ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
W jaki sposób mogę ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego?
Pracodawca zainteresowany wsparciem powinien złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę, albo miejsce prowadzenia działalności wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego wraz z innymi niezbędnymi dokumentami.
Realizacja wniosków możliwa jest tylko do wysokości limitu środków KFS, jakimi dysponuje konkretny powiatowy urząd pracy. Dlatego też będziemy na bieżąco informować Państwa o możliwościach ubiegania się o dofinansowanie w ramach powiatowego urzędu pracy, pod który Państwo podlegają ze względu na siedzibę lub miejsce wykonywania działalności.
Dolnośląscy Pracodawcy, jako organizacja reprezentująca interesy dolnośląskich pracodawców są gotowi służyć Państwu pomocą w staraniu się o dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na poziomie przygotowywania dokumentów, a także w zakresie przeprowadzania analizy potrzeb szkoleniowych w Państwa firmach.
Więcej szczegółów otrzymają Państwo dzięki kontaktowi z biurem Dolnośląskich Pracodawców.
Kontakt:
tel.: +48 74 64 80 533
marzena.szczegielniak@dp.org.pl