Ponad 110 osób zebrało się na szkoleniu zorganizowanym przez Dolnośląskich Pracodawców dotyczącym zatrudniania obcokrajowców w Polsce. W jednym miejscu, w jednym czasie przedstawiciele najważniejszych instytucji zajmujących się tematyką zatrudniania cudzoziemców przekazali pracodawcom najistotniejsze informacje dotyczące przepisów, procedur i obowiązków pracodawców w sytuacji zatrudniania osób z zagranicy.
Podczas wydarzenia swoją wiedzą z uczestnikami spotkania dzielili się m.in.: Ewa Grzebieniak – Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Małgorzata Piotrowska - kierownik oddziału Legalizacji Pobytu i Pracy, Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, Małgorzata Gerono – Kierownik Wydziału Ubezpieczeń i Składek w Inspektoracie w Jeleniej Górze, Marzena Radochońska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu, Izabela Przybyłkiewicz – Starszy Radca w Okręgowym Inspektoracie Pracy we Wrocławia, Agata Kostyk-Lewandowska – Inspektor Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy we Wrocławiu.
Jak wynika z danych statystycznych na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy utrzymuje się rekordowo niskie bezrobocie. Wielu pracodawców ma problemy z realizacją zleceń. W tej sytuacji pracodawcy sygnalizują swoje zainteresowanie zatrudnianiem obcokrajowców, które wydaje się być potrzebne dla dalszego, prawidłowego funkcjonowania firm.
- Powinniśmy wspólnie zastanowić się nad potrzebami dolnośląskiego rynku pracy i podejmować wszelkie działania, które poprawią sytuację gospodarczą regionu. Firmy zrzeszone w Dolnośląskich Pracodawcach wciąż sygnalizują kłopoty z zatrudnieniem. Oczekują wsparcia, ponieważ braki pracowników uniemożliwiają normalne funkcjonowanie przedsiębiorstw. Szansą dla pracodawców w znalezieniu kadry mogą być migracje pracowników. Pracodawcy z województwa dolnośląskiego coraz częściej zatrudniają obcokrajowców – mówi prezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców – Artur Mazurkiewicz
- Jednak w związku z tym, że jest to dla wielu z nich temat nowy, często gubią się w gąszczu przepisów i procedur. Stąd pomysł na zorganizowanie szkolenia - próbę usystematyzowania zagadnień związanych z zatrudnianiem obcokrajowców– dodaje.
Dolnośląscy Pracodawcy - regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan nie pozostają obojętni wobec trudności z jakimi zmagają się przedsiębiorcy na bieżąco zajmując się tym tematem. W ramach swojej działalności przeprowadzili już dwie debaty pn. ,,Porozmawiajmy o rynku pracy”, podczas których dyskutowali z pracodawcami o ich problemach, a także szukali najskuteczniejszych rozwiązań. Z inicjatywy Związku dyskutowano również o zjawisku tzw. „przegrzania rynku pracy” na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląskiej Rady Gospodarczej.
Spotkanie zakończyło się debatą – pytaniami kierowanymi do agencji zatrudnienia - Randstad Polska Sp. z o.o. oraz Work Service SA posiadających duże doświadczenie w rekrutowaniu i zatrudnianiu cudzoziemców.
Organizatorem wydarzenia byli Dolnośląscy Pracodawcy – regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan, będący jednym z partnerów EURES-TriRegio. Partnerami wydarzenia byli: Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wraz ośrodkiem Enterprise Europe Network.
Artykuł o wydarzeniu w Gazecie Wrocławskiej
(strona 8)
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami z wydarzenia: