Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
Zacieśnianie współpracy polsko – białoruskiej
Po konferencji „Stan i perspektywy współpracy gospodarczej Polski z Białorusią”, 20 maja 2015.
 
Zacieśnianie współpracy polsko – białoruskiej oraz promocja gospodarcza Białorusi były głównymi celami dwudniowej wałbrzyskiej wizyty J .E. Aleksandra Avierianowa, Ambasadora Republiki Białoruś w Rzeczpospolitej Polsce. 19 i 20 maja 2015 Ambasador gościł na Dolnym Śląsku. Wystąpił podczas konferencji „Stan i perspektywy współpracy gospodarczej Polski z Białorusią”. Spotkał się ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu, władzami uczelni i Prezydentem Miasta Wałbrzycha. Uczestniczył także w wernisażu wystawy „Edward Hartwig w Zamku Książ”.
 
- Ze strony lokalnych władz Wałbrzycha widać zainteresowanie dla partnerstwa i współpracy –  mówił podczas konferencji Ambasador, dodał jednak, że to dopiero początki i na razie zawartych jest zaledwie dziewięć umów biznesowych na Dolnym Śląsku, z zakresie kultury i sportu. 
 
Możliwości współpracy i dobre perspektywy dla działalności gospodarczej Polaków w Białorusi omawiali prelegenci. - Białoruś jest najbardziej stabilnym partnerem na wchód od polski – podkreślał Igor Sekreta, Radca-Ministra ds. handlu Ambasady  Republiki Białoruś w Warszawie. - Białoruś to kraj bezpieczny i stabilny, nie ma obaw, aby tutaj inwestować czy działać biznesowo – zachęcał.
 
 
- Największa dotychczasowa transakcja między naszymi krajami opiewała na 3 mld dolarów, Polska jest dla Białorusi piątym partnerem biznesowym, a wysokość całego eksportu między Białorusią w Polską wynosi 2,4 miliarda dolarów – wyliczał Sekreta.
 
Polska natomiast daje białoruskim przedsiębiorcom dobre możliwości kredytowania. – W drugą stronę to już nie jest tak opłacalne, lecz białoruskie banki pracują nad bezodsetkowymi kredytami dla polskich przedsiębiorców – zapowiedział Igor Sekreta. 
 
Konferencja „Stan i perspektywy współpracy gospodarczej Polski z Białorusią” odbyła się 20 maja 2015 w Centrum Nauki i Kultury „Stara Kopalnia” . Organizatorami byli: Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód oraz regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan - Dolnośląscy Pracodawcy.
 
Wałbrzyska konferencja wpisuje się w cykl konferencji organizowanych przez Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód w całej Polsce. Ideą która przyświeca wszystkim spotkaniom jest wieloaspektowa współpraca z Białorusią, zarówno gospodarcza, samorządowa, jak i naukowa. 
 
- To nie jest nowe działanie w Wałbrzychu. Cały czas działamy na rzecz współpracy gospodarczej Polski z zagranicą, a zwłaszcza eksportu polskiego, w tym na rynki wschodnie, a więc i na Białoruś – zaznacza Leszek Solarek, prezes Wałbrzyskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód. - Być może ta konferencja stanie się zaczątkiem kolejnych wydarzeń z udziałem państw wschodnich, współpracy zarówno w Polsce i za granicą – zapowiada prezes. 
 
 

Więcej zdjęć z wydarzenia w naszej GALERII ZDJĘĆ

Data publikacji: 26.05.2015
...powrót

kalendarz wydarzeń

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...  

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica