Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
Po konferencji: Udział partnerów społecznych w systemie wdrażania Funduszy Europejskich 2014-2020

Ponad 100 osób reprezentujących ogólnopolskie i regionalne organizacje pracodawców, związki zawodowe oraz organy administracji publicznej uczestniczyło w konferencji pn. „Udział partnerów społecznych w systemie wdrażania Funduszy Europejskich 2014-2020”. Spotkanie zorganizowane przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederację Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych.

Podczas konferencji zaprezentowano „Białą Księgę - Zasady partnerstwa we wdrażaniu funduszy europejskich w Polsce”. Dokument nie powstał z potrzeby chwili – jest odpowiedzą na wymagania, jakie na polską administrację nakładają przepisy Unii Europejskiej, w których zasada partnerstwa to jedna z naczelnych zasad systemu Funduszy Europejskich. Niestety, dotychczas w Polsce koncepcja ta nie została wdrożona na szeroką skalę – uważają autorzy.
 
- W nowej perspektywie finansowej 2014-2020 zostanie wzmocniona zasada partnerstwa. Organizacje pracodawców i związki zawodowe jako partnerzy będą mieli więcej praw, obowiązków i możliwości – powiedziała podczas konferencji Konstancja Piątkowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Koordynacji Wdrażania Funduszy Unii Europejskiej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
 
W panelu dyskusyjnym „Co administracja i partnerzy społeczni mogą zrobić dla wzmocnienia realizacji zasady partnerstwa w okresie programowania 2014-2020?” środowisko pracodawców reprezentował Marcin Kowalski, wiceprezes Zarządu Dolnośląskich Pracodawców. Uczestnicy panelu dyskutowali o możliwościach wzmocnienia partnerstwa oraz odnieśli się do propozycji zawartych w Białej Księdze, m.in. zapewnienia partnerom społecznym systematycznego i zinstytucjonalizowanego udziału w procesie kształtowania dokumentów programowych.
 
W Unii Europejskiej partnerzy społeczni są jednoznacznie identyfikowani jako organizacje pracodawców i pracowników. Do nich odwołuje się między innymi Traktat o Funkcjonowaniu UE, który w art. 155 nadaje europejskim partnerom społecznym wyjątkową kompetencję do zawierania wiążących umów zbiorowych. Taka definicja jest również powszechnie stosowana w Polsce, gdzie partnerami społecznymi określa się strony dialogu społecznego, a więc dialogu pomiędzy reprezentacją pracodawców i pracowników.
Data publikacji: 08.01.2015
...powrót

 

 

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...



 



 

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica