Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
Relacja ze spotkania Klubu DP w Hotelu Maria
 
Przedświąteczne spotkanie Klubu Dolnośląskich Pracodawców 11 grudnia w Hotelu Maria w Wałbrzychu cieszyło się dużą popularnością wśród członków naszego związku. Frekwencja bardzo dopisała. Prezes Artur Mazurkiewicz oficjalnie przedstawił i powitał nowych członków związku. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej opowiedział, w jaki sposób Wałbrzych będzie starał się wykorzystać fundusze z RPO i jak skorzystają na tym przedsiębiorcy w regionie. Ruszyła także Grupa Zakupowa Dolnośląskich Pracodawców.
Cztery firmy zaprezentowały zgromadzonym swoją ofertę. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. A. Silesiusa w Wałbrzychu, opowiedziała o realizowanej współpracy między uczelnią a pracodawcami dla modernizacji kształcenia potencjalnych pracowników. Wałbrzyska firma Alsan, to usługi spedycyjne i transportowe. Polskie Biuro Brokerskie z siedzibą we Wrocławiu obsługuje ponad 600 firm w całym kraju. Wałbrzyska Fundacja Merkury zaprezentowała swój główny projekt - Klaster Przedsiębiorstw Społecznych.
 
Ruszyła grupa zakupowa członków związku Dolnośląskich Pracodawców. Będzie to platforma internetowa umożliwiająca wymianę towarów i usług między firmami na preferencyjnych zasadach oraz dla szerokiego 
odbiorcy.
 
Gościem specjalnym spotkania był Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, który mówił o współpracy samorządu z przedsiębiorcami oraz o pieniądzach unijnych dla Aglomeracji Wałbrzyskiej.
 
Zbliża się czas na wykorzystanie puli funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Wiadomo już, że zmniejsza się element dotacji, natomiast większa rolę zyskują mechanizmy pożyczkowe. Oznacza to, że w tym nowym rozdaniu zyskają pracodawcy, ponieważ właśnie oni będą mogli starać się o dofinansowania swojej działalności. Mniej funduszy przeznaczonych zostało dla osób fizycznych. – Będą to trudniejsze pieniądze – zapowiedział Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. -  Teraz toczy się bój o to gdzie zostaną wykorzystane.
 
- Województwo Dolnośląskie prawdopodobnie będzie jedynym w Polsce, które podpisze umowę z RPO jeszcze w tym roku. Dla nas oznacza to, że pieniądze będą wcześniej realnie osiągalne – zapowiedział prezydent Szełemej. Podpisanie umowy z Komisją Europejską przewiduje się na 16. lub 19. grudnia 2014. Gdyby nastąpiło to w przyszłym roku, pieniądze byłyby dostępne dopiero w kolejnym kwartale 2015 roku. 
 
- Najważniejszym dla nas, Wałbrzyszan, jest fakt, że teraz wspólnie będziemy mogli zdecydować jak wydawać te pieniądze. Wraz z wójtami, samorządowcami i przedsiębiorcami zdecydujemy, jak zrobić to najlepiej – tłumaczył prezydent. - Chcę aby Aglomeracja Wałbrzyska była niezależna w zakresie gospodarowania i zarządzania funduszami unijnymi. Wierzę że wydając pieniądze tutaj na miejscu, wydamy je lepiej i sprawniej – przekonywał.  Marszałek Cezary Przybylski, który zgodził się na utworzenie w Wałbrzychu międzygminnego podmiotu jako instytucji odpowiedzialnej finansowo i pośredniczącej w rozpisywania wniosków. W ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej tworzy się zatem samodzielny mechanizm samorządowy.
 
- Do 2017 - 18 roku będzie ponad 900 milionów złotych  w ramach środków unijnych, to prawdopodobnie oznacza więcej pieniędzy dla samorządów niż zdolności do ich wydania oraz koniecznaść właściwego nimi zarządzania – zapowiedział Roman Szełemej. – Dlatego chcemy rozmawiać z przedsiębiorcami o sposobie wydawania pieniędzy – zapewniał Prezydent Szełemej.
 
 
 
Więcej zdjęć z wydarzenia w naszej GALERII ZDJĘĆ
 

 

Data publikacji: 17.12.2014
...powrót

kalendarz wydarzeń

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...  

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica