Aktualności » Dolnośląscy Pracodawcy
Jakie formy pozyskiwania kapitału dla dużej a jakie dla małej firmy i gdzie znaleźć swojego inwestora?

Na te i wszelkie inne pytania związane z inwestycjami, giełdą, kredytem technologicznym i funduszami podwyższonego ryzyka odpowiadali eksperci podczas konferencji i warsztatów „Jak finansować rozwój firmy: Anioły Biznesu, Fundusze – PE / VC, banki czy giełda?” zorganizowaną 9 grudnia 2014 przez Konfederację Lewiatan i regionalny związek pracodawców Dolnośląscy Pracodawcy we wrocławskim Hotelu Mercure. 

Konferencja poświęcona została szczegółowemu omówieniu źródeł pozyskiwaniu kapitału na rozwój przedsiębiorstwa w obszarach: 
Kredyt technologiczny – wprowadzenie nowych rozwiązań, współpraca z bankiem
fundusze podwyższonego ryzyka – Venture Capital i Private Equity,
Anioły biznesu – kluczowy element w rozwoju innowacyjnych start-up’ów,
Rynek giełdowy – pozyskanie kapitału dla sektora MŚP
 
Konferencja Konfederacji Lewiatan była współorganizowana z regionalnym związkiem Dolnośląscy Pracodawcy
 
Podczas interaktywnych warsztatów podzielonych na cztery grupy prelegenci omawiali z uczestnikami poszczególne źródła finansowania oraz wskazywali rekomendacje dotyczące wyboru metody zasilenia kapitałem, optymalnej z punktu widzenia indywidualnych potrzeb i możliwości przedsiębiorstw. Dla przedsiębiorstw obracających kapitałem powyżej 4 mln zł rocznie rekomendowane były fundusze podwyższonego ryzyka – Venture Capital i Private Equity, dla firm o mniejszych dochodach Anioły Biznesu,  a rynek giełdowy dla spółek nastawionych na długofalowy wzrost wartości. Dla wszystkich kredyt technologiczny.
 
„Kapitał, partner, wartość” – na tych trzech wyrażeniach skoncentrował się Ryszard Kruk z Enterprise Investors. Podczas warsztatów dotyczących Funduszy Private Equity  i Venture Capital tłumaczył, jak wygląda cykl inwestycyjny i proces wyceny firmy oraz kiedy następuje złożenie wiążącej oferty, umowa inwestycyjna i wypłacenie kapitału na projekt. 
 
Ryszard Kruk, Enterprise Investors
 
- Szukamy firm, których obrót roczny to minimum 20 mln złotych, obrót firm, z którymi chcemy podjąc wspólpracę wynosi od 20 do 100 mln rocznie – tłumaczył Ryszard Kruk. - Wszystko po to, aby nie przejąć calkowicie firmy swoim kapitałem, lecz jako partner kapitalowy pomóc jej współwlaścicielowi inwestować, zbudować wartość firmy, a później wyjść z inwestycji. Zazwyczaj podczas tego procesu przedsiębiorstwa zwiększają swoją wartość trzykrotnie, choć na przykład Lucas Bank zwiększył ją kilkunastokrotnie - zdradził prelegent i dodał żartobliwie:  - Jesteśmy partnerami na określony czas, to takie małżeństwo z określoną datą rozwodu. 
 
Jak pozyskać kapitał z giełdy i co, oprócz kapitału, zyskuje spółka poprzez obecność na rynku giełdowym tłumaczyła  Beata Kacprzyk, z Giełdy Papierów Wartościowych. Podczas warsztatu fakultatywnego wyjaśniała krok po kroku drogę spółki na giełdę.
 
- Pozyskanie kapitału przez giełdę stanowi atrakcyjne źródło finansowania dla firm nastawionych na rozwój. Naszą polską, relatywnie młodą, gospodarkę wolnorynkową tworzą głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. – mówiła Beata Kacprzyk. – Dzięki Giełdzie rozwinęło się praktycznie od zera wiele polskich firm, które osiągnęły sukces na skalę międzynarodową (LPP, właściciel m.in. marki Reserved – największa firma odzieżowa w regionie, CCC - lider sprzedaży obuwia w Europie, Integer.pl – rozwija globalną sieć usług pocztowych, Asseco – lider rynku informatycznego, Kruk – firma zarządzająca wierzytelnościami oraz Work Service – dostawca usług  pośrednictwa pracy -  spółki które działalność prowadzą w krajach Europy Środkowo – Wschodniej). 
 
Beata Kacprzyk, Giełda Papierów Wartościowych
 
Na rynku giełdowym jest wiele innych firm, podążających podobną ścieżką rozwoju. Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać swoje firmy przez rynek giełdowy powinni wiedzieć, że Giełda to nie tylko główny parkiet, na którym notowane są akcje największych polskich firm takich jak PKO BP, PZU, PGNiG, KGHM, PGE. - Z myślą o małych, dynamicznych spółkach, Giełda prowadzi również rynek NewConnect, miejsce do pozyskania kapitału przede wszystkim w drodze prywatnych emisji akcji – podkreśliła specjalistka z GPW.
 
Dla emitentów obligacji Giełda stworzyła platformę obrotu obligacjami pod nazwą Catalyst. Emisje akcji i obligacji, jako formy finansowania inwestycji należy rozpatrywać komplementarnie, gdyż znajdują zastosowanie w zależności od konkretnych uwarunkowań danego emitenta. Emisja akcji daje emitentowi bezzwrotny kapitał i silniejszą pozycję rynkową. Emisja papierów dłużnych może być pierwszą prezentacją emitenta na rynku kapitałowym i elementem budowania zaufania inwestorów przed zaoferowaniem im w przyszłości możliwości objęcia akcji spółki.
 
Jak skutecznie pozyskać kapitał od inwestorów indywidualnych? - Anioły Biznesu to kluczowy element finansowania start-up’ów - tłumaczył na studium przypadku jednej z transakcji LBA Szymon Kurzyca, z Lewiatan Business Angels przy Konfederacji Lewiatan.  
Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się które projekty mogą starać się o pozyskanie finansowania od Anioła Biznesu i jakie są  kryteria oceny projektów przez inwestorów kapitałowych (Aniołów Biznesu czy też funduszy VC). Szymon Kurzyca przybliżył także praktyczny przebieg procesu inwestycyjnego i korzyści ze współpracy z inwestorem.
 
Szymon Kurzyca, Heyka Capital Markets Group i Lewiatan Business Angels przy Konfederacji Lewiatan
 
 
- Minimalna kwota inwestycji w Lewiatan Business Angels wynosi 250 tys. zł, tak więc nawet projekty na wczesnych etapach maja szanse pozyskania finansowania o ile projekt, a zwłaszcza zespół zarządzający przekonają inwestorów– zachęcał Szymon Kurzyca. Opowiedział także, jak wygląda proces przystąpienia do sieci Aniołów Biznesu oraz opłaty z tym związane. - Po wstępnych rozmowach, analizie projektu następuje selekcja projektów i wybrane zespoły prezentują swoje pomysły przed inwestorami i funduszami.
 
Opłaty dla sieci aniołów biznesu za wsparcie w pozyskaniu kapitału podzielone są na 2 etapy.. W pierwszym etapie za przygotowanie spółki do prezentacji projektu i przedstawienie projektu inwestorom koszty spoczywają na przedsiębiorstwie starającym się o finansowanie i wynoszą około 3 – 4 tys. zł. Druga część, tzw. succes fee, czyli opłata za pozyskany kapitał, płacona jest już zazwyczaj z budżetu przedsięwzięcia, czyli obciąża zarówno spółkę jak i inwestora.
 
Działanie kredytu technologicznego i specyfikę tego instrumentu omówiła Marzena Tymińska-Ładziak, z Banku Gospodarstwa Krajowego i Paweł Bizoń, z PKO Bank Polski. Ważną wskazówką dla przedsiębiorców jest fakt, że kredytu nie można wykorzystać na cele konsumpcyjne ani na bieżące prowadzenie działalności, czy spłacenie kredytu. – Zgodę na takie przeznaczenie kredytu bank może wydać jedynie w sytuacji, gdy przedsiębiorca wykaże ścisły związek pomiędzy planowanymi wydatkami a rozwojem firmy - zaznaczyła Marzena Tyminska – Ładziak. 
 
Marzena Tymińska-Ładziak, Bank Gospodarstwa Krajowego
 
foto i relacja: Kinga Rękawiczna

Więcej zdjęć z wydarzenia w naszej GALERII ZDJĘĆ

 

Data publikacji: 10.12.2014
...powrót

kalendarz wydarzeń

współpracują z nami
newsletter
zostań jednym z nas...  

Copyright © 2013 Dolnośląscy Pracodawcy - Szkolenia dla Przedsiębiorców, pozyskiwanie środków unijnych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Darmowe domeny i hosting | Strony internetowe Świdnica